Kimler Geldi Kimler Geçti

Pazartesi, Nisan 23

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!Facebookta dolanırken gördüğüm bu yazıyı çok beğendim.Sizinle de paylaşmak istedim.Evet facebookta yararlı şeyler de var.Tüm çocukların ve çocuk kalanların Atamızın bize armağanı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını kutluyorum.Ve Okuduğum bu güzel yazıyı paylaşıyorum sizinle.


Sorunumuz demokrasi değil ahlak ve vicdan
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun

Sevgili okurlar; bugün yine çok önemli bir günü kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve demokrasisinin ilk adımı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi 92 yıl önce Mustafa Kemal’in önderliğinde bir avuç vatansever tarafından atılmıştı.

Diktatör(!) Atatürk

Ne yazık ki bugün bir kısım Türkiye sevgisizi Cumhuriyet’in ilanını ve devrimleri karalamak için Atatürk’e açıkça dil uzatmaktan çekinmiyor, Atatürk’ü “diktatör” olarak tanımlamayı “demokratlık” gereği gibi sunmaya çalışıyor. Çok yazık.

Ne diktatörü?

Oysa farkında olsalar da söylemiyorlar; O Atatürk 620 yıllık bir imparatorluğun küllerinden yepyeni bir devlet yaratıp, padişahın kulu olan milyonları devletin sahibi birer vatandaş haline getirmiş ve bugün vardığımız demokrasinin temelini atmıştı.

Diktatör olsaydı

Atatürk ve bir avuç vatanseverin kurduğu yeni Türkiye Cumhuriyeti, eğer bir diktatörlük olsaydı, araya giren ve 60 milyon insanın ölümüne yol açan İkinci Dünya Savaşı dâhil 23 yıl içinde çok partili hayata geçebilir miydi? Bunlar diktatörlük görmemiş.

1900′ün ilk yarısı

Birinci Dünya Savaşı imparatorlukların bitirildiği büyük savaştır. Avrupa’daki hemen bütün imparatorluklar ve krallıklar yıkılmış yerlerini üniter nitelikli ve ulusa dayalı devletler almıştı. Türkiye Cumhuriyeti de bu anlayışla kurulmuştu.

Misak-ı Milli

Atatürk bu büyük savaşın sonunda dünyada kurulan yeni dengeleri elbette biliyordu. Ancak Sevr ile sadece iç Anadolu’ya sıkıştırılmış Türkiye’yi kabullenmenin mümkün olmadığı da ortadaydı. Misak-ı Milli sınırları böyle çizildi.

Kurtuluş Savaşı

Yeni devletin Osmanlı’nın eski sınırlarına asla kavuşamayacağı elbette çok açıktı. Ama en azından Anadolu’nun tamamı ve İstanbul mutlaka kurtarılmalıydı. Kurtuluş Savaşı işte bu anlayışın sonucudur. Emperyalizme ders verilmiştir.

Avrupa’ya bir bakalım

Aynı dönemde Avrupa’da sınırlar bu kez kesin hatlarla yeniden belirlenmişti. Ancak kıtanın emperyal güçleri yerine yükselen değer faşizm olmuştu. İtalya, Portekiz, İspanya ve Almanya birer birer faşizmin egemenliğine girdi. Demokrasi yoktu.

Aynı dönem Türkiye

Türkiye ise Atatürk’ün önderliğinde faşizme uzak durdu. Atatürk sınıf tahakkümüne dayanan komünizmi benimsemediği gibi şiddetli bir disiplini öngören faşizme de hiç prim vermedi. Onun hayalinde çok partili bir demokrasi vardı.

O kadar kolay değil

Ancak padişahın kulluğuna alışmış, üstelik dini hassasiyetleri ağır basan bir toplumu bir anda demokrasiye geçirmenin güçlüğü de ortadadır. Atatürk bu nedenle öncelikle yeni devletin kurumsal temellerini atmaya çalıştı. Laikliği çok önemsedi.

Türkiye laik olmalıydı

Demokrasinin temel dayanağı laikliktir. Aksi takdirde demokrasinin yaşatılması, özgürlüklerin içe sindirilmesi, çağa ayak uydurulması ve uygarlık yolunda büyük adımlar atılması mümkün değildir. İşte Atatürk’e bu nedenle saldırıyorlar.

Avrupa faşizmi

Avrupa’nın yarıdan fazlasının faşizme yönelmesi, elbette Türkiye’deki demokrasinin hızlı gelişmesine de engel olmuştur. Özellikle Alman faşizmi, kapitalizmin beşiği Amerika’da bile sempati toplarken Türkiye’nin işi kolay olur muydu?

Demokrasi için savaş

Buna rağmen Türkiye büyük badirelerden geçerek devletini kurumsal hale getirebildiği gibi demokrasisini de kurmayı başardı. Elbette ilk başlarda çok ideal olmasa da verilen mücadeleleri kimse yadsıyamaz. Türkiye 1950′lere alnının akıyla geldi.

Demokrasiden hiç sapılmadı

Geçmişe dönüp baktığımızda, kimi darbeleri bahane ederek demokrasi yolunda büyük acılar çektiğimizi ve büyük bedeller ödediğimizi söylemek gerek. Ancak gerçek olan şudur ki, her şeye rağmen hiçbir zaman demokrasiden vazgeçmek düşünülmedi.

Bugünkü demokrasi

Türkiye’nin gençlerinin ve önemli bir AKP’li kesimin sandığı gibi demokrasi konusunda önemli adımlar şu son 10 yılda atılmadı. Olan sadece Avrupa Birliği uyum yasalarının kabul edilmesi, bunun adeta beyin yıkar gibi propagandasının yapılmasıdır.

Yalan söylüyorlar

Medyada hâkim olan sesler son 10 yılda demokrasi yolunda büyük adımlar atıldığını söylüyor. Dayanakları ise her gün bir generalin tutuklanması. Oysa askerlerin tutuklanabilmesi demokrasinin değil, iktidarın güçlü olduğunun göstergesidir.

40 yıl öncesi

Bazen 40 yıl önceki demokrasimizin daha mı iyi olduğunu düşünmeden edemiyorum. NATO’nun ordumuza biçtiği “Komünizmle mücadele” görevine rağmen müthiş bir demokrasi savaşı verilebiliyordu. Bugünkü rahatlığımızı o günlere borçluyuz.

Bugün mücadele yok

O geçen yıllar içinde pek çok kişi eziyet çekti, ağır beller ödedi, ama demokrasi hiç gerilemedi. Bugün ise demokrasi nutukları atanlar aslında iktidara payanda olmaktan başka bir şey yapmıyor. Demokrasiyi sulandırıyor, yozlaştırıyor, ayağa düşürüyor.

Yeni demokrasi tarifi

Bugünkü çığırtkanların demokrasi tarifi çok basit; dindarsan, türbana destek veriyorsan; hiç sormuyor, iktidarı eleştirmiyor, karşı çıkmıyor, hep baş eğiyorsan, muhalefeti suçluyor, bir parça da Kürt hakları diyorsan demokratsın. Yoksa…

Tek bir soru

Bugün demokrasi nutukları atanlara tek sorum var: “Madem demokraside büyük adımlar atıldı, neden demokrasinin kalesi olan Meclis’in üyeleri tek kişi tarafından belirleniyor?” Mantıklı bir açıklama getirin ben de sizin gibi demokrat olayım.

Demokrasi hep gelişir

Açıkça söylüyorum ki, Türkiye’nin demokrasi sorunu yoktur. Demokrasi bir süreçtir ve her gün gelişir. Diyalektiğin gerektirdiği de budur. Önemli olan insanların demokrasiyi benimsemesi, özümsemesidir. Böyle oldukça korkulacak bir şey olamaz.

Sorunumuz ahlâk

Türkiye’nin asıl sorunu ahlâkidir. Demokrasiye inanmayanların, demokrasiyi bir araç, bir oyuncak gibi kullananların samimiyetsiz ve ahlâksız davranışları kafaları karıştırdığı gibi demokrasinin gelişmesini de kısmen engeller. Bu oyun bozulmalıdır.

Aydın ihaneti

Demokrasilerde asıl güç halktır ama gücün ivmesini o ülkenin aydınları yaratır. Türkiye’de şu anda itici güç olması gereken aydınlar bunu yerine getirmiyor. Daha da ötesi, büyük bir çoğunluğu tam bir ihanet içinde. Ama ne yazık ki sesleri çok çıkıyor.

Geçmişin acıları

Aydınları bu ihanete ve ahlâksızlığa götüren faktörlerin temelinde geçmişte yaşanmış acı olaylar var elbette. Ama bu acılar, Türkiye’nin giderek daha totaliter hale gelmesine seyirci kalmak, hatta buna destek vermek için bahane edilemez.

Bir gün uyanacaklar

Üzülerek yazıyorum ki, ihanet içindeki aydınlar elbette bir gün uyanacaklar. Ama o gün ne hayallerindeki demokrasi kalmış olacak ne de alıştıkları yaşam biçimi. O zaman seslerini çıkarmak isteseler de nefesleri yetmeyecek. İşte bu, büyük acı olacak.

Hepinize iyi haftalar dilerim.Can Ataklı - Vatan 23/04/2012

16 yorum:

 1. Canım paylaştığın için teşekkürler , çok güzel bir yazı .
  Bayramımız kutlu olsun .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir yazı gerçekten hepimizin okuması gerektiğini düşündüm.
   Bayramımız kutlu olsun :)

   Sil
 2. 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramını kutlu olsun sevgilerimle...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Geç oldu ama senin de kutlu olsun kuğum :) sevgiler

   Sil
 3. kesinlikle doğru yazılmış bir yazı.. herkes okumalı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle. Keşke herkes okusa.Okusa ama bir ders çıkarabilse :)

   Sil
 4. bayramımız kutlu olsun canım paylasımın cok guzel

  YanıtlaSil
 5. Bugün okudum ama gece tekrar gelip okumak istedim. Çok güzel bir paylaşım olmuş, Deniz yıldızım. Herkes okusa keşke, herkes..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım Aslım çok sağol :) Keşke Aslım keşke herkes bizim gibi değil ki...

   Sil
 6. gerçekten çok güzelmiş.. Atatürk'ü her görünce onunla ilgili her yazıda duygulanıyorum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mia öyle gerçekten,çok güzel bir yazı.
   Kesinlikle ben de öyle ah Atam ah kemikleri sızlıyordur...

   Sil
 7. senin bu yönünü çok seviyorum ki.
  :)

  YanıtlaSil
 8. Kedinizi çok sevdim :)
  Sizin ve tüm küçük kalan yüreklerin 23 nisanı kutlu olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim,hoşgeldiniz :)
   Geç oldu kusura bakmayın hepimizinki! :)

   Sil

Söylemek istediğin birşey varsa dök içini çekinme :) İyi ya da kötü farketmez burada adam öldürmüyoruz ya! :)